„Sympozjum Studenckich Kół Naukowych Wydziału Farmaceutycznego z OML” jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na Naszym Wydziale. U jego podstaw leży chęć zaktywizowania Pracowników oraz Studentów wszystkich lat i kierunków, do dodatkowej działalności oraz ukazanie możliwości, jakie dają Studenckie Koła Naukowe. Mamy nadzieję, że Sympozjum przyczyni się do rozwoju już działających, a także do utworzenia zupełnie nowych Kół. Chcielibyśmy również, by Sympozjum na stałe wpisało się do corocznego kalendarza imprez organizowanych na Naszym Wydziale.
Pierwsza edycja Sympozjum odbyła się 12.12.2012 roku. Reprezentanci 6 Studenckich Kół Naukowych opowiedzieli o działalności swojego Koła, projektach naukowych, w których biorą udział oraz dotychczasowych sukcesach. Gościem Sympozjum była dr Jolanta Grzenkowicz-Wydra, która przedstawiła wykład pt. “Współpraca z Laboratorium Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni szansą na realizację projektów badawczo-wdrożeniowych”. Na koniec Sympozjum odbyła się dyskusja na temat perspektyw rozwoju działalności naukowej studentów Wydziału Farmaceutycznego. Była to doskonała okazja do wymienienia spostrzeżeń między studentami a kadrą naukową naszego Wydziału. Dyskusja zaowocowała wieloma ciekawymi pomysłami i zainspirowała do działania jej uczestników. Sukces Sympozjum pokazał nam, że brakowało takiego wydarzenia w kalendarzu imprez Wydziału. Dlatego postanowiliśmy zorganizować drugą edycję. Chcielibyśmy sprawdzić co zmieniło się przez ten rok oraz zachęcić kolejnych studentów do działania w Studenckich Kołach Naukowych.
Dnia 12 grudnia 2013 roku na Sali Wykładowej Nr 1 naszego wydziału odbyła się druga już edycja „Sympozjum Studenckich Kół Naukowych Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Dziekan Wydziału Farmaceutycznego z OML, prof. dr hab. Wiesław Sawicki.
Sympozjum rozpoczęło się od wystąpienia Prorektora ds. studenckich, prof. Marcina Gruchały oraz naszego Dziekana. W tym roku o wygłoszenie wykładu otwierającego poprosiliśmy dr Wojciecha Glaca z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Wbrew przewrotnemu tytułowi prezentacji („Krótki wykład o tym, dlaczego nie warto działać w Kołach Naukowych…”), dr Glac starał się zachęcić zgromadzonych do aktywności w tego typu organizacjach studenckich. Jesteśmy pewni, że skutecznie. W tegorocznej edycji Sympozjum mieliśmy okazję wysłuchać aż 14 prezentacji dotyczących działalności studentów w różnych Kołach Naukowych. Szczególnie cieszy nas, że zaproszenie do udziału w Sympozjum przyjęły Koła, w których działają studenci analityki medycznej: Studenckie Koła Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Biochemii, przy Zakładzie Immunologii oraz przy Katedrze i Zakładzie Histologii.
Sympozjum zakończyła dyskusja, której tytuł brzmiał: „Nowe szanse i wyzwania dla Studenckich Kół Naukowych Wydziału Farmaceutycznego z OML”. Rola moderatora niespodziewanie przypadła Monice Mironiuk, która jednak doskonale poradziła sobie z tym zadaniem. Po wysłuchaniu głosów zebranych studentów, wysnuć można jeden główny wniosek – Studenckie Koła Naukowe oraz poszczególne Katedry potrzebują silniejszej promocji swoich dokonań, przede wszystkim naukowych.
Podobnie jak rok temu dla uczestników przygotowana została ankieta na temat Studenckich Kół Naukowych, która miała na celu sprawdzenie postrzegania SKN przez studentów. Spośród osób, które wypełnły ankietę rozlosowanych zostało kilka drobnych upominków.
Druga edycja „Sympozjum Studenckich Kół Naukowych Wydziału Farmaceutycznego z OML” przeszła do historii. Jest nam miło, że tegoroczna edycja cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż zeszłoroczna. Sukces Sympozjum zachęca nas do organizowania kolejnych edycji, dlatego śmiało możemy napisać, że widzimy się już za rok.